Dne 26. 10. 2018 proběhly oslavy 100. výročí založení Československé republiky i na Základní škole v Jablunkově. Slavilo se zábavou, hrou, učením i opakováním již naučeného. Slavnostní den byl zahájen českou hymnou a rozhlasovou relací. Celé dopoledne byly dveře naší školy dokořán, po chodbách se to hemžilo dětmi i rodiči. Žáci byli rozděleni do 30-ti skupin napříč ročníky. Společně s kapitánem tvořili tým, který měl svůj název, bojový pokřik a často i maskota. O body se bojovalo na 30-ti stanovištích pod vedením pedagogických pracovníků. Velmi rádi jsme ve škole přivítali rodiče, kteří týmu svých dětí pomáhali v řešení ne vždy snadných úkolů a už jen svou přítomností přinášeli skupině důležité body. Náš obdiv patří i rodičům, kteří ač přítomni nebyli, celou akci podpořili napečením dobrot pro neúnavné soutěžící. Den utekl jako voda, ze spokojených úsměvů dětí, rodičů i pedagogů soudíme, že jsme slavili se zápalem i důstojností, které tomuto výročí jistě náleží.